Białko – niezbędne podczas walki o zdrową i silną sylwetkę!

dziewczyna stojąca przed lustrem i trzymająca ciężarki

 

Każdy z nas przechodził kiedyś etap w którym marzył o wspaniałym, wysportowanym i wyrzeźbionym ciele. Nie jest to łatwe do osiągnięcia, umięśniona sylwetka wymaga wielu miesięcy ciężkiej pracy, wyrzeczeń, a także regularnych i prawidłowo zbilansowanych posiłków. Są takie produkty i makroskładniki diety, które są niezbędne podczas redukcji masy ciała jak i podczas budowania masy mięśniowej i kształtowania sylwetki.

 

Najważniejszym makroskładnikiem jest białko, odgrywa w naszym organizmie kluczową rolę, jest nie tylko głównym składnikiem z którego zbudowane są mięśnie i narządy, ale służy także do syntezy hormonów i enzymów. Pełni również funkcje transportowe i magazynujące, reguluje nasze procesy biologiczne, immunologiczne oraz kontroluje procesy wzrostu i różnicowania komórek. Białko ma niezwykłe zdolności, pomaga zwiększyć ilość naszej masy mięśniowej, ale także spalać tkankę tłuszczową. Im więcej mamy mięśni, tym więcej kalorii spalamy i tracimy tłuszczu.

 

Mając mało mięśni białko także działa dla nas zbawiennie.

Nasz organizm potrzebuje dużo więcej energii by strawić białko w stosunku np. do węglowodanów. Dodatkowo białko daje nam dłuższe uczucie sytości niż węglowodany, jest neutralne dla naszego poziomu insuliny, więc nie podnosi nam drastycznie cukru we krwi. Dlatego właśnie dłużej czujemy się syci i nie mamy ochoty podjadać. Troszkę inaczej należy bilansować posiłki okołotreningowe. Tutaj poziom insuliny ma za zadanie spowolnić rozkład białka i stymulować jego syntezę. W posiłku potreningowym powinny więc znaleźć się węglowodany.

 

Mięśnie zbudowane są głównie z wody i białka, nic więc dziwnego, że jest ona niezbędnym elementem prawidłowej diety, ale bez innych składników i odpowiedniego treningu efekty nie będą takie jak oczekujemy. Ilość białka należy dobrać indywidualnie pod każdy organizm, rodzaj aktywności i treningów oraz nasz cel. Chcąc przybrać na masie mięśniowej należy przyjąć od 1,7 do 2gr białka na 1kg masy ciała.

 

Warto spróbować i obserwować swoje ciało. Pamiętajcie o dużej ilości zielonych warzyw i wodzie. Trenujcie, jedzcie dużo, zdrowo i cieszcie się pięknym ciałem! 😉

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *