Zdrowe przepisy

Dietetyczne fit przepisy znajdziemy dziś właściwie wszędzie. Pełno jest ich na stronach internetowych zachwalających zalety zdrowego odżywiania, w portalach dla miłośników gotowania stanowią osobną kategorię, pojawiają się w programach kulinarnych w telewizji, radiu czy w dodatkowych rubrykach w czasopismach i magazynach. Wyselekcjonowane i sprawdzone przez naszych specjalistów pomysły znajdziesz również tutaj. Zanim przejdziesz jednak do zapoznawania się z kolejnymi z nich, sprawdź, jak komponować swoje posiłki tak, aby faktycznie wspomóc odchudzanie. Nawet tak skuteczna metoda na schudnięcie jaką jest trening EMS da Ci bowiem o wiele lepsze rezultaty, gdy połączysz regularne ćwiczenia ze zbilansowaną dietą. Poznaj więc podstawowe zasady zdrowego żywienia!

 

Pięć posiłków dziennie – fit czy mit?

Według większości dietetyków przepisem na bycie fit jest między innymi przestrzeganie zasady spożywania pięciu posiłków dziennie. Dlaczego pięć, a nie trzy? To proste. Rozkładając całe dzienne zapotrzebowanie na energię na więcej porcji pożywienia dostarczasz organizmowi częściej mniejsze ilości kalorii. Dzięki temu łatwiej jest Ci zadbać o utrzymanie stałego poziomu glukozy we krwi, co z kolei pozwala zapobiec powstawaniu uczucia głodu nawet podczas stosunkowo restrykcyjnej diety. Częstsze posiłki umożliwiają także utrzymanie wysokiego poziomu metabolizmu przez cały dzień, co przekłada się na szybsze spalanie energii pochodzącej ze spożytych dań. W efekcie nie magazynujesz nadmiaru kalorii w postaci zbędnej tkanki tłuszczowej, lecz zużywasz całą dostępną energię na efektywniejszą pracę całego organizmu.

 

Kaloryczność posiłków – czy mniej zawsze znaczy lepiej?

Spożywanie pięciu posiłków dziennie nie oznacza wcale, że każdy z posiłków będzie miał podobną wartość kaloryczną. Specjaliści zalecają, aby najbardziej kalorycznym posiłkiem dnia było śniadanie. To ono pozwoli Ci rozpocząć pracę po nocnym wypoczynku i zagwarantuje wystarczająco dużo energii, aby efektywnie podejmować wszystkie stojące przed Tobą zadania. Powinno więc dostarczać nawet do 35% dziennego zapotrzebowania na kalorie. Musisz jednak pamiętać, że tak zwane puste kalorie nasycą Cię tylko na chwilę. Wybierając je jako główne źródło energii, krócej będziesz odczuwać sytość i z pewnością nie oprzesz się pokusie podjadania Między posiłkami. Wybieraj więc raczej warzywa i produkty z pełnego ziarna, które nasycą Cię na dłużej, oraz produkty niezbędne do zapewnienia organizmowi niezbędnych mikroelementów i witamin.

Pamiętaj, że nie zawsze warto kierować się wyłącznie kalorycznością dania. Istotne jest także to, jakich substancji odżywczych jest on nam w stanie dostarczyć. Dotyczy to nie tylko trzech głównych posiłków, ale też podwieczorków i drugich śniadań. Teoretycznie niskokaloryczna zupka instant jest przecież o wiele mniej wartościowa niż świeży czy suszony owoc lub nieduża garść orzechów o podobnej, a niekiedy nawet nieco większej zawartości kalorii. Wbrew pozorom to jednak produkty z tej drugiej kategorii szybciej pozwolą Ci schudnąć dzięki usprawnieniu pracy całego organizmu.

 

Zbilansowana fit dieta i treningi EMS jako przepis na schudnięcie

Przepisem na schudnięcie jest więc połączenie wyjątkowo skutecznych treningów EMS ze zbilansowaną fit dietą. Co powinno się w niej znaleźć? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie źródła makroelementów takich jak białka, tłuszcze i węglowodany. Każdy z nich jest bowiem niezbędny do budowania zdrowej, szczupłej sylwetki. Idealnym źródłem białek będą chude mięsa, nabiał oraz warzywa strączkowe i ich przetwory. Jako źródła zdrowych tłuszczów najlepiej sprawdzą się ryby i owoce morza, ale też orzechy i nasiona oraz zapewniające ogromną ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych awokado. Węglowodany, które znajdą się w Twojej diecie, powinny pochodzić z produktów z pełnego ziarna. Wybieraj ciemne pieczywo, pełnoziarnisty makaron oraz dobrej jakości naturalny ryż i różnego rodzaju kasze.