Akademia zdrowego żywienia

Akademia zdrowego odżywiania to dział, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące tego, co warto jeść, aby dodatkowo zwiększyć skuteczność treningów EMS. Żadne ćwiczenia nie będą bowiem tak skuteczne, jak byśmy sobie tego życzyli, jeżeli nie połączymy ich z racjonalną i zbilansowaną dietą. Niestety często jest to ogromna trudność dla osób, które decydują się na rozpoczęcie regularnych ćwiczeń. Niektórzy z nich uznają, że aby osiągnąć wymarzony efekt jak najszybciej powinni połączyć aktywność fizyczną z mocnym ograniczeniem dostarczanych w posiłkach kalorii. Inni z kolei wychodzą z założenia, że przecież i tak wszystko można spalić podczas intensywnego treningu, więc nie ma potrzeby wykluczania z diety fast-foodów, słodyczy i gazowanych napojów. Obie te grupy są w ogromnym błędzie. Sprawdź, dlaczego powinieneś zapoznać się z naszymi poradami dotyczącymi zdrowego żywienia i dostarczania organizmowi odpowiedniej ilości energii w każdym posiłku!

 

Co się dzieje, gdy jemy za mało?

Nadmierne obniżenie ilości spożywanych przez nas codziennie kalorii nie przełoży się niestety na szybszy efekt ćwiczeń. Jego rezultat z pewnością zauważymy jednak w wielu zupełnie niepożądanych przez nas kwestiach. Gdy pozbawisz swój organizm dostępu do potrzebnych mu do normalnego funkcjonowania źródeł energii, zwiększając jednocześnie poziom aktywności fizycznej, narazisz się między innymi na ogromne obniżenie odporności i zauważalny spadek wytrzymałości. Ciągłe infekcje i nieustające zmęczenie? To właśnie efekt zbyt restrykcyjnej lub niedostarczającej wystarczających ilości witamin, minerałów i mikroelementów diety. Innym skutkiem może być również… brak zauważalnych efektów diety i ćwiczeń. Ograniczasz spożywane kalorie i intensywnie trenujesz i mimo to waga stoi w miejscu, a ubrania wciąż są za ciasne? Niedobory energii powiększane tylko przez częste treningi sprawiają, że organizm zaczyna wydzielać hormon stresu – kortyzol – a ten hamuje spalanie tkanki tłuszczowej, uniemożliwiając dalsze chudnięcie. Wbrew intuicji rozwiązaniem jest tu dostarczenie sobie większej ilości kalorii. Musisz jednak pamiętać o tym, aby kalorie te pochodziły z wartościowych źródeł. Owoce, warzywa, chude mięso i nabiał oraz produkty z pełnego ziarna w zbilansowanych porcjach zapewnią Ci energię do działania i do chudnięcia!

 

Intensywnie trenuję, więc mogę jeść, co tylko zechcę!

Przeświadczenie o tym, że skoro ćwiczysz, to możesz jeść wszystko, na co przyjdzie Ci ochota, już na pierwszy rzut oka wydaje się nieco naciągane. Jeżeli Twoim celem jest redukcja nadmiaru tkanki tłuszczowej dostarczanie na bieżąco kolejnych nadwyżek energetycznych jest naprawdę złym pomysłem. Zmuszasz bowiem organizm do spalania kalorii pochodzących ze zjedzonych niedawno posiłków, a nie zmagazynowanych w fałdkach i boczkach zapasów. W tej sytuacji nawet tak skuteczna metoda jak treningi EMS nie będzie w stanie doprowadzić Cię do wymarzonej sylwetki.

 

A co, jeżeli zależy Ci głównie na utrzymaniu obecnej sylwetki, a nie na redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej? Wówczas faktycznie rozwiązanie to może przez krótki czas sprawiać wrażenie skutecznego. Po kilku tygodniach Twój metabolizm pod wpływem ciężkostrawnego jedzenia zwolni jednak na tyle, że mimo spędzania kilku godzin na siłowni nie będziesz w stanie spalić spożywanych pustych kalorii i zaczniesz ponownie magazynować nadmiar energii w postaci niechcianych fałdek tłuszczu. O ile dzięki regularnym ćwiczeniom możesz więc pozwolić sobie od czasu do czasu na jakąś dodatkową przyjemność, ciągłe objadanie się prędzej czy później odbije się i na Twojej sylwetce, i na zdrowiu. Nie zapominaj o tym, jakim obciążeniem tłuste, smażone posiłki są dla Twoich organów wewnętrznych i jak bardzo utrudniają one prawidłową pracę żołądka, wątroby czy trzustki!